İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
SANAYİ veTİCARET

Sorgun halkının başlıca geçim kaynağı ticaret, tarım, hayvancılık ve nakliyeciliktir. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, nohut, mercimek ve şeker pancarıdır. İlçe ekonomisinde en büyük payı Sorgun Şeker Fabrikası, özel sektöre ait tuğla fabrikaları, kömür işletmeleri, beton santralleri, seracılık, jeotermal turizmi, un fabrikaları, inşaat ve nakliyecilik almaktadır. İlçemizde inşaat sektörü ve jeotermal kaynaklı kaplıca ve oteller son yıllarda büyük gelişmeler kaydetmiştir. Tarımsal işletmeler genelde orta ve küçük işletmeler niteliğinde olup, bunun yanı sıra ortakçılık ve kiracılık şeklinde üretimde yaygındır. İlçemizde tarımsal üretimin yanında hayvancılıkta önemli yer tutmaktadır. Tarımsal işletmelerin hemen hepsinde hayvancılık teşvik uygulamaları ilçede modern hayvancılığa doğru gidişi hızlanmıştır.

Sorgun’da imalat sanayinde büyük ölçekli ve modern teknolojiyle üretim yapan işletmelerin sayısı çok azdır. İlçede 34 İşlikli bir adet İŞGEM, tuğla fabrikaları, hazır beton tesisleri, yalıtım malzemesi üretim tesisi ve küçük ölçekli mobilya imalathaneleri bulunmaktadır.

Sorgun ticaretini tarımsal ve hayvansal ürünlerin alım satımı, sanayi ürünlerinin alım satımı ve küçük esnaf ve sanatkârların ticari faaliyetleri oluşturur. Ticari faaliyetler, haftanın belirli günlerinde kurulan pazar yerleri ile iş yerlerinde yapılır. Ticari hayatın en önemli özelliği köy ve kasabalarda üretilen tahıl, meyve, canlı hayvan ve ürünlerin pazarlaması oluşturur. Komşu ve komşu olmayan illere tahıl, un, ayçiçeği yağı, bakliyat, canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin satışı yapılır. Sorgun’da çok sayıda tuğla fabrikası faaliyet göstermektedir. İlk tuğla fabrikası 1975 yılında kurulmuştur. İlçede üretimi yapılan tuğla, bims, hazır beton, yalıtım malzemeleri, mermer taşı, PVC, mutfak dolapları gibi mamuller çevre il ve ilçelere satılmaktadır. İlçede kurulan yumurta ve et tavukçuluğu ile küçükbaş ve büyükbaş hayvan çiftlikleri her geçen gün çoğalmaktadır. İlçedeki gelişmeye paralel olarak şirketleşme ve kooperatifleşme çalışmalarında önemli artışlar görülmüştür. İlçedeki kömür ocakları nakliyeciliğin, nakliyecilikte ticaretin hareketlenmesine sebep olmuştur.1998 yılında üretime başlayan Şeker Fabrikası, gerek ilçenin istihdam sorununa olan katkısı, gerek pancar üretiminin gelişmesine yaptığı katkı ile ilçe ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Sorgun Yeşilova Küçük Sanayi Sitesinde yer alan yaklaşık 250 dükkân çevre il ve ilçelere hizmet vermektedir.

 

 

Sorgun Menü

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam