İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
JEOTERMAL (ŞİFALI) KAPLICALAR

Sorgun termal kaplıcaları ile haklı bir ün kazanmıştır. Pek çok hastalığa şifa olan Sorgun kaplıcaları, kurulmuş ve kurulmakta olan, dünya standartlarına beş yıldızlı tesisleriyle tüm Türkiye’de önemli bir marka olma yolunda ilerlemekte, gün geçtikçe daha çok tanınmaktadır.
Sorgun halkı, enerji kaynaklarının üzerinde oturduğunun, termal suların sadece insanların hamam vb. ihtiyaçlarını gidermesinin çok ötesinde işlere yaradığının yeni yeni farkına varıyor. Kömür, uranyum, ille de jeotermal kaynaklar. Temiz, sağlıklı çevre dostu… Velhasıl, Sorgun’u Türkiye’de marka şehir yapacak, ekonomimizi canlandıracak güç yerin derinliklerinde yatıyor:“jeotermal”…

Sorgun’daki kaplıca sularının romatizmal ağrılara, kronik iltihaplı hastalıklara, spazm benzeri hastalıklara, kırık-çıkık rahatsızlıklarına, kadın hastalıklarına, deri hastalıklarına ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği Sağlık Bakanlığı’nın raporlarında onaylanmıştır.
İlçemizdeki sıcak su kaynaklarının turizm yatırımları olarak değerlendirilmesi Sağlık Turizmi kapsamı içerisinde giren Termal Turizmi geliştirilecektir. Sorgun Termal Tesislerinin tarihi ve kültürel zenginliğimizle de birleştirilerek ülke çapında etkin tanıtımların gerçekleştirilmesi, ekonomimize büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu konuda özel sektör girişimlerinin desteklenmesi ile birlikte lüks kaplıcalar ve tedavi merkezleri inşa edilmesini sağlamak, ilçenin kalkınması için önemli stratejilerden birisidir. Sorgun ilçesi “Kaplıca Turizmi” bakımından büyük önem arz etmektedir. İlçede çıkan sıcak su kaynağından istifade edilerek 3 adet kaplıca ve yan tesisleri bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında kaplıcalara büyük ilgi gösterilmektedir. Sorgun’da son yıllarda termal turizm alanında önemli adımlar atılmaya başlanmıştır. Termal turizmle ilgilenen pek çok yatırımcı, Sorgun’da incelemelerde bulunmuş, bunlardan bir kısmı da yatırım kararı almıştır. Jeotermal kaplıca turizmi, jeotermal şehir ısıtmacılığı, jeotermal elektrik üretimi, jeotermal seracılık, balık üretimi…

Sorgun Menü

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam