İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
HABER ARŞİVİ

REACH ve CLP BÜLTENLERİ GÜNCELLENDİ

  • 31.01.2012
  • sorguntso

İLGİ: 31.01.2012 Tarihli ve TİM.İMMİB.GSK.AB.2012/27-1924 Sayılı Yazısı

Bilindiği üzere,Avrupa Birliği'nin 1907/2006 sayılı REACH Tüzüğü (Kimyasalların Kaydı,Değerlendirilmesi,İzni ve Kısıtlanması) 1 haziran 2007'de yürürlüğe girmiştir.Ülkemizin AB'ye üyelik süreci ve kimya sektörü ihracatımızn yarısına yakın bir kısmının AB ülkelerine yapıldığı göz önüne alındığında,REACH Tüzüğü ülkemiz kimya sektörünü ve kimyasal hammaddenin girdi olarak kullanıldığı tüm sektörleri yakından ilgilendirmektedir.

Diğer taraftan, 1272/2008 sayılı  (Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması,Etiketlenmesi ve Ambalajlanması hakkında) CLP Tüzüğü de 20 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.Söz konusu Tüzüğe göre,AB üyesi ülkelerde faaliyet gösteren,kimyasal madde ve karışım üreten veta ithal eden firmaların,söz konusu madde ve karışımları CLP Tüzüğü usul ve esaslarına göre sınflandırma,etiketleme ve ambaljlama yükümlülüğü vardır.Ayrıca AB'de kimyasallar Ajansı'na bildirim yükümlülüğü bulunmaktadır.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB)'nin ilgili yazısında ; Ülkemizden AB'ye ihracat yapan/yapacak olan yada ihracata yönelik tedarik hizmeti veren firmalarımızın REACH ve CLPTüzüklerinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak bilgilerin,REACH ve CLP Tüzükleri kapsmındaki güncel gelişmeleri İMMİB yardım masası vehttp://each.immib.org.tr/web/dokumanlar/Bulten39.pdf adresinden  ulaşılabileceğini açıklamıştır.

 

 

  •  REACH ve CLP BÜLTENLERİ GÜNCELLENDİ

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam