İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
HABER ARŞİVİ

ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI

  • 08.02.2024
  • sorguntso

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlayacak olan Enflasyon Muhasebesi Uygulamasının temel bilgilendirilmesi amacıyla ‘Vergi Usul Kanunu Hükümleri Doğrultusunda Enflasyon Muhasebesi’ konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Arslan, enflasyon muhasebesinin işletmelerin gerçek finansal durumları ve faaliyet sonuçlarını belirlemeleri noktasında büyük önem taşıdığını söyledi.

Başkan Arslan konuşmasının devamında, “Enflasyon muhasebesi, yeni bir erteleme olmazsa 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bu önemli düzenlemenin tüm detaylarını konuşmak adına bugün bir aradayız. Son üç yıldır artan ve bir yıldır da etkisi daha çok hissedilen enflasyon, ne yazık ki mali tablolarımızda tahribata yol açmaktadır. İşletmelerimiz yükselen enflasyon nedeniyle oluşan gerçek olmayan kârların vergilendirilmesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu da işletmelerimizin sermayelerini vergi yoluyla devlete aktarmalarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda işletmelerimiz yerine koyma maliyetini dikkate alarak fiyat belirleme durumunda kalıyor ki bu durum enflasyon açısından olumsuzluk oluşturuyor. Dolayısıyla enflasyon muhasebesi zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Düzenleme işletmelerimize büyük ölçüde fayda sağlayacağı gibi bir takım olumsuzlukları da doğuracaktır. Enflasyon Muhasebesinin artılarını ve eksilerini birazdan Yozgat Defterdarımız Sn. Yüksel Enoğlu ve Yozgat SMMMO Başkanımız Harun Evcimen tüm detaylarıyla bizlere anlatacak.  Bu bağlamda toplantımıza iştirak tüm katılımcılara ve değerli üyelerimize teşekkür ediyor, toplantımızın iş insanlarımıza fayda sağlamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yozgat Defterdarımız Sn. Yüksel Enoğlu, 2023 yılı sonu itibariyle yoğun vergi düzenlemelerinin hayata geçtiğini ve enflasyon muhasebesinin bu açıdan da önemli olduğunu belirtti.  “Enflasyon düzeltmesi ile ilgili yıl sonunda büyük bir beklenti vardı. Kamuoyu beklentisi son dakikaya kadar acaba torba yasada değişiklik olur mu şeklindeydi ve yılın son gününde Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ uygulamalarla ilgili birlik ve bütünlük getirmiş oldu. Taslak olarak daha önce Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde yer alan taslaktan farkı olmayan tebliğimiz yürürlüğe girdi. Toplantımızın özellikle bu noktada faydalı olacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yozgat SMMMO Odası Başkanı Harun Evcimen enflasyon muhasebesi konusunun günümüz şartlarında büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Enflasyonun genel olarak mal ve hizmetlerin fiyatlarının sürekli olarak arttığı ekonomik bir olgu olduğunu belirten Evcimen , “Enflasyon muhasebesi ise bu fiyatı ölçmek ve analiz etmek için kullanılan bir yöntemdir. Enflasyon birkaç konudan kaynaklanıyor. Muhasebe süreci ise genellikle tüketici fiyat endeksi ve toplam fiyat endekslerinin kullanıldığı bir metodolojidir. Sonuç olarak enflasyon muhasebesi ekonomik kararlar almak, politikalar oluşturmak ve ekonomik istikrarı sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu konuların görüşüldüğü toplantımızın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Evcimen tarafından yapılan sunumda üyelerimize; Enflasyon Muhasebesi Hakkında Genel Bilgiler, Yasal Düzenlemeler Ve Temel Kavramlar, Kar / Zarar Ve Vergi Üzerindeki Etkileri, Enflasyon Düzeltmesi Öncesi Yapılacak Hazırlıklar, Enflasyon Düzeltmesinde İzlenecek Yol Haritası, Muhasebeleştirme Süreci ve Örnek Uygulamalar hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı. Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

  • ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI
  • ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI
  • ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI
  • ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI
  • ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI
  • ÜYELERİMİZE ENFLASYON MUHASEBESİ ANLATILDI

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam