İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
HABER ARŞİVİ

Başkan Arslan'ın GES Projelerinin İptaline İlişkin Basın Açıklaması

  • 25.08.2022
  • feyza
Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir ARSLAN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ve 11.08.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği"ndeki düzenlemenin iş insanlarını mağdur edeceğini söyledi.

Yapılan düzenlemeden rahatsız olan çok sayıda iş insanının kendilerine ulaştıklarını ifade eden Başkan ARSLAN, "Çok sayıda iş insanımız bu konuda bize ulaşarak mağduriyetlerini dile getiriyor. 2019 yılında yayımlanan yönetmeliğe istinaden kredi çekip, borçlanarak yatırım yapan üyelerimiz oldu. Kredi ödemesini yapamayan üyelerimizin mevcut imalatları da sekteye uğrayacaktır. Yapılan düzenleme ile GES yatırımı yapan yatırımcılar tüketim fazlası enerjiyi bedelsiz olarak YEKDEM'e aktarmak durumunda bırakıldı. Söz konusu düzenleme, 11 Ağustos 2022 tarihinden önce yatırım yapanları kapsamamalıydı. Bu konuda üyelerimiz başta olmak üzere tüm iş insanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde talebimiz var. Kaldı ki enerji ithalatı Türkiye'nin cari açığının büyük bir kısmını oluşturuyor. Yeşil dönüşüm konusunun sıkça konuşulduğu günümüzde üretimi artırmak ve teşvik etmek adına çaba göstermemiz gerekirken, hem yeni yatırımcıları caydırıcı hem de önceden yatırım yapanları zora sokacak bu düzenlemenin tekrardan gözden geçirilmesi ülkemizin ve yatırımcılarımızın menfaatine olacaktır diye düşünüyoruz" şeklinde açıklama yaptı.
  • Başkan Arslan'ın GES Projelerinin İptaline İlişkin Basın Açıklaması

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam