İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
HABER ARŞİVİ

SORUMLU EMLAK DANIŞMANLIĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

  • 02.10.2019
  • sorguntso

 

SORUMLU EMLAK DANIŞMANLIĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Yozgat Ticaret İl Müdürlüğünün katkılarıyla ev sahipliğimizde düzenlenen, gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve çalışanlarına yönelik "Sorumlu Emlak Danışmanı" ve "Emlak Danışmanı" Mesleki Yeterlilik Belgesi Bilgilendirme Toplantısı'nda "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" kapsamında emlak danışmanlarına getirilen yükümlülükler anlatıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Arslan, TOBB MEYBEM ile yapılan protokol ile Sorgun’da faaliyet gösteren emlak şirketleri ve çalışanlarına yönelik mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetlerinin başlatıldığını ifade ederek, süreç içerisinde verdiği desteklerden dolayı Yozgat Ticaret İl Müdürüne teşekkür etti.

Sorumlu Emlak Danışmanlığı süreciyle ilgili bilgi veren Yozgat Ticaret İl Müdürü, “Bu belgenin uygulamaya giriş tarihi 5 Aralık 2019 olarak kanunen tespit edilmiştir. Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavlarına gayrimenkul alım-satımı ve konut satışı yapan firma yöneticilerinin mutlak katılması gerekmektedir.2018 tarihinden sonra yetkili kuruluşlar dışında hiçbir kuruluş ve kurumun bu tür bir belge düzenleme yetkisi bulunmamaktadır. Belge düzenleme görevi Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir. Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavları teorik ve performans olarak ikiye ayrılmaktadır. İş sağlığı güvenliği, pazarlama stratejisi ve gayrimenkul alım satımı bu süreçlerin ana iskeletini oluşturmaktadır.” diye konuştu.

Toplantıda, Yozgat Ticaret İl Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan sunumlar ile "Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5" ve "Emlak Danışmanı Seviye 4" mesleklerinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav süreçleri hakkında bilgi verilerek, katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı.

 

  • SORUMLU EMLAK DANIŞMANLIĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam