İletişim Hattı +90 (354) 415 16 76
HABER ARŞİVİ

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR

  • 11.03.2019
  • sorguntso

 

İSTAHDAM SEFERBERLİĞİ 2019 TEŞVİKLERİ

BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR

BURASI YOZGAT BURADA İŞ VAR

İş dünyası ve girişimcilerimiz için devletimiz tarihi bir fırsatı daha yatırımcısına sunuyor. Ülkemizin ekonomik gücüne güç katacak bu uygulama ile istihdam düzeyi artırılacak ve ekonomik büyüme sağlanmış olacaktır. Bu fırsatlardan yararlanma adına Yozgat Oda ve Borsaları olarak tüm gücümüz ile çalışmaları sürdüreceğiz. Oda ve Borsalarımızda teşvikleri detayları ile ilgilenenlere aktaracak, faydalanmak isteyen yatırımcılarımıza süreç boyunca destek olacağız. Yapılan yatırımların geleceğin Büyük Türkiye si için önemli bir adım olduğunun bilinci ile diyoruz ki; Burası YOZGAT burada iş var, burada aş var. 

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında uygulanan teşvikler şu başlıklar altında değerlendirilmektedir.

1.     Yeni İstihdam Ücret Desteği ( 3Ay ) ( Mayıs 2019’a kadar)

2.     Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek ( en az 12 ay)

3.     Kısa Çalışma Ödeneği

4.     Asgari Ücret Desteği

5.     Düzenli Ödemeye Devamlı Destek

6.     Kalkınmaya İlave Destek

7.     Önce İşbaşı Eğitim Sonrası İstihdam Desteği

8.     İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek

Yukarıda ifade edilen teşvikler haricinde uygulanan birçok teşvik daha bulunmakta olup zamanla bu teşvikler hakkında da bilgilendirmeler yapılacaktır.

1.     Yeni İstihdam Ücret Desteği ( 3Ay ) ( Mayıs 2019’a kadar): Bu destek kapsamında, Nisan ayı sonuna kadar sağlanacak her ilave istihdam için 3 ay boyunca kişi başına aylık 2.021 TL ücret, 3 ay boyunca kişi başına aylık 1.113 TL prim+ vergi desteği devletimiz tarafından karşılanacaktır. Bu süre zarfında her ilave istihdamın işverene maliyeti sıfır olacak ve devletimiz toplamda 3.134 TL aylık kişi başı ödeme yapacaktır. Böylece yeni bir işsiz işverene sıfır maliyet ile işe başlamış olacaktır. Devam eden 9 ay boyunca devletimiz sigorta primleri ve vergileri ödemeyi sürdürecektir. Kişi başına aylık 1.113 TL prim+vergi 9 ay boyunca devletimiz tarafından ödenecek ve bu sürede işverene maliyet sadece aylık 2.021 TL ücret olacaktır. Bu süreçte işe alınacak birey kadın, genç veya engelli personel ise 9 aylık destek süresi 15 aya uzayacaktır. İmalat Sanayi ve Bilişim Sektöründe aylık ödenecek prim+vergi miktarı 1.113 TL değil 2.712 TL olacaktır. Bu destekten faydalanmanın şartları ise şunlardır:

a)     1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alımlar için geçerlidir.

b)    3 ay ücret desteğine karşılık işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu vardır.

c)     İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak.

d)    2018’de işyeri çalışan sayısının en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe başlatılması gerekmektedir.

2.     Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek ( en az 12 ay ): Her ilave istihdam için 12-18 ay süreyle SGK primleri ve vergi devletimiz tarafından karşılanıyor. Kişi başına aylık prim+vergi 1.113 TL ve toplamda 13.356 TL devletimiz tarafından 12 ay boyunca karşılanacaktır. İmalat Sanayi ve Bilişim Sektöründe 1.113 TL olan vergi+prim desteği 2.712 TL olarak karşılanacaktır. Bu destekten faydalanmak için,

a)     İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak,

b)    İşyerinin 2018 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olarak çalıştırılması,

c)     Destek 31 Aralık 2020 ye kadar geçerlidir.

Kadın, engelli ve 18-25 yaş arası genç istihdamında süre 12 aydan 18 aya çıkmaktadır.

3.     Kısa Çalışma Ödeneği: İşverenlerin ekonomik sebepler, iş yerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalmaları halinde ticari faaliyetleri durmuş veya azalmış ise bu süre zarfında işçi çıkartmak yerine 3 ay boyunca çalışanların maaşları Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan ödenmektedir. Burada amaç firmaların geçici daralma anında sistemlerini bozmadan, işçi çıkarmadan istihdam seviyelerini korumaya çalışmaktır. Başvuruların İŞKUR a yapıldığı bu destek kapsamında 3 ay boyunca ücretler İşsizlik Sigortası Fonundan ödenecektir. Son 12 ay asgari ücretle çalışan ve son 12 aylık prime esas kazançları aylık ortalama 2.558 TL olan çalışan için işsizlik ödeneği miktarı 1.523 TL olacaktır. Son 12 ay 4000 TL ile çalışan için bu destek toplamda 2.382 TL olacaktır. Yine son 12 ay 7000 TL ile çalışan için destek toplamda 3.808 TL dir. Kısa Çalışma Ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150 sini geçemez.

4.     Asgari Ücret Desteği: Çalışan sayısının 500’ün altında olduğu işletmeler için destek miktarı 12 ay boyunca aylık kişi başına 150 TL dir. Çalışan sayısının 500’ün üzerinde olduğu işletmeler için destek miktar ise aylık kişi başına 101 TL olacaktır. Bu destekler 2018 yılında en az işçi istihdam edilen aydaki sigortalı sayısının altına düşmemek şartı ile 2019 yılında uygulanacaktır.

5.     Düzenli Ödemeye Devamlı Destek: Bu destek kapsamında SGK primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmı devletimiz tarafından karşılanacaktır. Bu durumda aylık kişi başına 128 TL destek sağlanmış olacaktır.

6.     Kalkınmaya İlave Destek: Yozgat İlimizin de içerisinde olduğu 51 il ve 2 ilçede sigortalıların SGK primlerine 5 puanlık indirime ilave olarak 6 puan daha indirim sağlanmaktadır. Bu da aylık kişi başına 281 TL destek anlamına gelmektedir.

NOT 1: Başvuru tarihinden geriye yönelik cari ay hariç en fazla 5 aya kadar geriye yönelik teşvikten yararlanma veya teşvik değişiklik talepleri dikkate alınacaktır.

NOT 2: İşgücü eğitim ve destekleri üniversite ve meslek liselerinde ayrı platformlar dâhilinde kapsamlı olarak tanıtılacaktır. 

 

 

    

 

 

  • İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR
  • İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam